wtorek, 4 października 2016

Październik miesiącem walki z rakiem piersi!

Październik to miesiąc walki z rakiem piersi. Dlatego chcielibyśmy zwrócić uwagę dorosłych Polek na konieczność wykonywania regularnych badań profilaktycznych i rolę zdrowego stylu życia w zapobieganiu nowotworom.
Rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa wśród kobiet. Głównym powodem, dla którego tak wiele kobiet nadal umiera na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby, wtedy gdy jest ona już w zaawansowanym stadium. Postęp medycyny, umiejętności polskich lekarzy i nakłady ministra zdrowia na specjalistyczną aparaturę stosowaną w diagnostyce i leczeniu onkologicznym sprawiają, że w zdecydowanej większości przypadków wczesne wykrycie raka piersi umożliwia całkowite wyleczenie. Dlatego warto regularnie wykonywać badania diagnostyczne (mammografię, USG i samobadanie piersi)!
Największe ryzyko zachorowania na raka piersi dotyczy kobiet w wieku od 50 do 69 lat – dlatego Panie będące w tej grupie wiekowej powinny robić mammografię co dwa lata! Mammografia jest finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Trwa zaledwie kilka minut, a pacjentki, do których skierowany jest program profilaktyczny (czyli Panie w wieku 50 – 69 lat) nie muszą mieć na nią skierowania ani specjalnego zaproszenia. Aby wykonać mammografię w ramach programu, wystarczy zgłosić się do jednej z placówek, które realizują program.
Wyniki badań dowodzą, że kobiety, które regularnie wykonują mammografię, dużo rzadziej umierają z powodu raka piersi. Mammografia to badanie, które za pomocą promieni rentgenowskich pozwala wykryć raka piersi we wczesnym stadium rozwoju – gdy leczenie jest dużo bardziej skuteczne.
Panie, które ze względu na wiek nie uczestniczą w programie profilaktycznym, mogą wykonać bezpłatne badanie piersi (mammografię lub USG) na podstawie skierowania wydanego przez lekarza specjalistę (ginekologa, onkologa) przyjmującego w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. O tym czy pacjentka powinna mieć wykonane USG czy mammografię, decyduje lekarz.
Ważnym elementem profilaktyki jest samobadanie piersi. Już od dwudziestego roku życia każda z Pań powinna regularnie badać piersi, a raz w roku takie badanie powinno być wykonane przez ginekologa, chirurga lub onkologa.


Jak się badamy?Przed lustrem
1. Unieś obie ręce do góry i sprawdź, czy nie widzisz zmian w kształcie piersi, kolorze skóry. Zobacz, czy skóra się nie marszczy, a brodawki nie są wciągnięte.
2. Oprzyj ręce na biodrach i przeprowadź takie same obserwacje.
3. Ściśnij kolejno brodawki i przyjrzyj się, czy nie wycieka z nich jakiś płyn.

Pod prysznicem
Gdy skóra jest namydlona, łatwiej wyczuć wszelkie zmiany.
1. Lewą rękę połóż z tyłu głowy, a prawą na lewej piersi. Lekko naciskając trzema środkowymi palcami, zataczaj drobne kółeczka wokół piersi, z góry na dół i z powrotem.

2. Tak samo skontroluj drugą pierś. Sprawdź, czy nie wyczuwasz zgrubień lub guzków.

Po kąpieli
1. Połóż się na łóżku płasko, bez poduszki. Pod lewy bark wsuń zwinięty w rulon ręcznik, a lewą rękę włóż pod głowę. Trzema środkowymi palcami prawej ręki zbadaj lewą pierś. Wykonuj te same ruchy jak pod prysznicem. Powtórz to samo z drugą piersią.
2. Leżąc, zbadaj lewą ręką prawą pachę, potem prawą ręką lewą pachę. Tak sprawdza się, czy węzły chłonne nie są powiększone, czy pod palcami nie wyczuwamy zgrubień.

Wybrane akcje informacyjne w październiku:
WARSZAWA

Organizator: Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie 
ul. Wawelska 15 B, 02-034 Warszawa tel.: 22 546 30 26

Kiedy: 24.10.2015

Gdzie: Centrum Onkologii – Instytut w Warszawie

Biała Sobota w Centrum Profilaktyki Nowotworów:
badania mammograficzne i cytologiczne
pomiar ciśnienia, tlenku węgla w wydychanym powietrzu, pomiar cukru
porady dietetyka
porady dla osób chcących rzucić palenie


BYDGOSZCZ

Organizator: Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka
ul. Romanowskiej 2, 85-796 Bydgoszcz tel.: 52 374 32 36

Kiedy: 24.10.2015

Gdzie: Centrum Onkologii w Bydgoszczy

GDAŃSK
Organizator: Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy w Gdańsku Uniwersyteckie Centrum Kliniczne 90-952 Gdańsk, 
ul. Dębinki 7 tel.: 58 735 83 03

Kiedy: 17.10.2015 i 27.10.2015 godz. 15:00-17:00

Gdzie: Sąsiedzki Dom Senioralny i Park Naukowo Technologiczny w Gdańsku al. Grunwaldzka 5 80-236 Gdańsk. 

Spotkanie poświęcone profilaktyce nowotworowej. 


W programie: Wykład „Badam się, mam pewność” – prelekcja w formie multimedialnej, dyskusja, przekazanie szczegółowych infomacji nt. możliwości korzystania z badań profilaktycznych (przygotowano materiały promocyjne). Po wykładzie – nauka samobadania piersi na fantomach.Źródła: http://www.mz.gov.pl/

2 komentarze:

  1. We Wrocławiu też mamy sporo takich miejsc

    OdpowiedzUsuń
  2. W moim mieście, na rynku, często stoją stacje dla krwiodawców, ale nie widziałam jeszcze takiej, w której można by się przebadać pod tym kątem :) Mam nadzieję, że wkrótce się to zmieni :)

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się ten wpis zapraszam na stronę bloga na Facebooku i zachęcam do polubienia Fanpage'u. W ten sposób na bieżąco będziesz dostawać informacje o kolejnych ciekawych postach! Znajdziesz mnie również na Instagramie.