niedziela, 4 grudnia 2016

Tego NIE kupisz pod choinkę!


W dobie dzisiejszych obowiązków, natłoku spraw, czasem zapominamy co w życiu jest najważniejsze. Otoczenie niestety nam nie pomaga. Wszechobecne reklamy już od początku listopada obwieszczają nam nadchodzące Święta Bożego Narodzenia, co dla mnie osobiście, bardziej psuje tą radość świąteczną, niż ją umacnia. To wszystko sprawia, że cały urok świąteczny gdzieś ucieka. Nie pozwólmy na to!
Czemu o tym piszę?
Przez kilka ostatnich dni, urzędowała na moich małych włościach, mama. Oczywiście poza rozpieszczaniem swojej wnuczki, zaczęła rozmawiać na temat świąt. Schemat był stary jak świat. Rozmowa opierała się tylko na potrawach, sprzątaniu oraz prezentach, które dzieciaki sobie wymarzyły, a które do tanich nie należą. Wtedy pomyślałam sobie "gdzie jest ta magia świąt?".

W mojej pamięci znajduje się obraz świąt u babci. Choinka nie należała do najładniejszych, ale w tamtych czasach nikt nie zwracał na to uwagi. Bombki choinkowe miały swój wiek, a łańcuchy były zrobione z kolorowego papieru, które razem z rodzeństwem robiliśmy. Prezenty nie zmieniały się od wielu lat. W dużych papierowych torbach znajdowały się czekoladki, owoce oraz coś z czym mi się kojarzą święta - mandarynki. Zawsze to one były zjadane jako pierwsze. Jeśli ktoś dostał coś dodatkowego, to był to prezent symboliczny. W porównaniu do dzisiejszych czasów, wtedy było ubogo, prawda? Ale nie o pieniądze wtedy chodziło. To właśnie była ta magia świąt. Było niewiele, ale z miłością.
Zapytałam się mojej mamy, jak było kiedyś, że ja jako dzieciak cieszyłam się właśnie z tych mandarynek, a dziś pod choinkę kupujemy drogie prezenty, czasem już wybrane przez dzieciaki. Czy kiedyś tak było? nie.
Czasy się zmieniły, ludzie biegają w swoim życiu między sklepami, pracą, a obowiązkami domowymi. Nie ukrywajmy - trochę pogubiliśmy się w tym wszystkim.
Do czego zmierzam?

Już niedługo święta. Czas prezentów i przygotowań. Dlatego ja chciałam Wam przedstawić swój pomysł na prezenty.


Odwiedźcie babcię i to Wy zróbcie jej herbatę, przynieście domowe ciasto, obejrzyjcie telenowelę (nawet jeśli nie oglądacie), zróbcie wspólnie zakupy, czy też obejrzyjcie po raz setny te same zdjęcia.


Z dziadkiem obejrzyjcie mecz, pograjcie w karty lub napijcie się małego trunku - oczywiście gdy babcia nie widzi!


Z mamą przygotujcie wspólnie potrawy wigilijne, przygotujcie stół, sprzątnijcie lub ubierzcie choinkę. Zróbcie tak, aby mama nie powtarzała wam pięć razy tego, co macie zrobić.


Z tatą możecie się przejść do piwnicy, poszperać w jego "odrębnym" świecie tylko we dwójkę.


A Ty, Droga Mamo czy Tato, odbierz dziecko wcześniej z przedszkola czy żłobka lub poczekaj, aż przyjdzie ze szkoły i spędźcie wspólnie czas. Idźcie na plac zabaw, na łyżwy lub do salonu gier. 


Bez względu na osobę, z którą spędzicie ten wspólny czas, zatrzymajcie się i powiedzcie KOCHAM CIĘ.

To najlepszy prezent jaki można dać. MIŁOŚĆ.

13 komentarzy:

 1. Oj to prawda, Miłości, szczęscia i całkowitej uwagi się nie kupi na święta :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękny wpis, a jaki prawdziwy. Najważniejszym prezentem, jaki możemy podarować naszym bliskim to CZAS.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zawsze denerwuje mnie, gdy w Święta moja mama jest tak zmęczona, że nie ma siły ani ochoty, by spędzić tak naprawdę z nami czas...Staramy się zawsze całą rodziną zagrać w grę, obejrzeć film. Ale teraz, gdy wszyscy mamy małe dzieci, bywa trudno. Mam nadzieję, że się uda :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak, zgadzam się, masz rację, ale druga strona medalu jest taka, że miłość, czas i całą resztę dzieci i każdy inny człowiek powinien to wszystko otrzymywać każdego dnia, nie tylko od święta. Karolina (ja-matka)

  OdpowiedzUsuń
 5. Święte słowa! :) Bardzo dobry wpis! Pozdrawiam @agnidecor

  OdpowiedzUsuń
 6. ha, zgadzam się w 100% z przedstawionym punktem widzenia:)

  OdpowiedzUsuń
 7. tak właśnie powinny wyglądać święta - jako dawanie innym siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. My, w tym roku rezygnujemy z prezentów dla dorosłych. Kupujemy tylko dla dzieci. Miłości i czasu z rodzina nie kupisz. Więc zamiast szukać i martwić się o prezent dla cioci, poświęcam ten czas zamiast w sklepach, swoim dzieciom:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zalatani, zabiegani tak często zapominamy o tym wspólnie spędzonym czasie :(

  OdpowiedzUsuń
 10. Podpisuję się pod tym postem obiema rękami!

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się ten wpis zapraszam na stronę bloga na Facebooku i zachęcam do polubienia Fanpage'u. W ten sposób na bieżąco będziesz dostawać informacje o kolejnych ciekawych postach! Znajdziesz mnie również na Instagramie.